skip to Main Content

Як ГПУ допомогла вкрасти 400 мільйонів

Як ГПУ допомогла вкрасти 400 мільйонів

Після перемоги Зеленського на виборах Юрій Луценко робив усе аби уникнути відставки. Він навіть пропонував допомогти президентові боротися з корупцією, і ця пропозиція була найкомічнішою з усіх, адже Юрій Віталійович не просто не досяг жодних помітних успіхів у боротьбі з корупцією – він сам став одним з найпомітніших її уособлень.

В попередніх публікаціях “Луценко рятує Альперіна” і “Луценко підстилає соломку” я розповів про індивідуальну “пенсійну програму” колишнього вже генпрокурора, яка мала на меті зробити його постпрокурорське життя ситим і безтурботним. Час іде, а нові пункти цієї програми (читай – відверто корупційні оборудки) все спливають і спливають. Ось чергова.

В 2014 році на території Вишеньківської сільради Бориспільського району був виявлений намитий у незаконний спосіб пісок. Багато  – 2,6 млн тонн або більше 1,6 млн кубометрів. Достеменно невідомо, хто намив таку купу піску, але це й не так важливо в нашому контексті. Після низки процедур пісок компетентні органи офіційно визнали безхазяйним і уклали договір з ДП МВС України «Спецсервіс» на реалізацію цього безхазяйного товару. Того ж року пісок продали на Першій українській міжрегіональній біржі ТОВ «БудМаркетГруп» за суму близько 18 млн грн.

Покупець встиг розрахуватися за пісок лише частково, сплативши лише 500 тис грн, як у справу втрутилися фіскали, які визнали купівлю-продаж  невигідною для держави. Відбулася реституція і пісок знову набув безхазяйного статусу. Далі кілька років тривали судові процеси з банками, в заставі у яких перебували ділянки землі з намитим піском. Аби не мучити вас нюансами справи, скажу просто що до 2019 року, безхазяйний пісок, так би мовити, юридично очистився і був готовий для реалізації з подальшим поповненням місцевого бюджету на колосальну суму. Середня оптова ціна річкового піску сьогодні становить 160 грн за тонну. 2,6 млн тонн х 160 грн = 416 млн грн – запам’ятайте цю суму.

Сільська рада перебувала в ейфорії, малюючи в уяві світле майбутнє, але в цей момент на арену вийшла Генпрокуратура і, як завжди, все порішала.

Виявляється, ще з лютого 2018 року в ГПУ повільно тліла заява громадської організації про те, що нібито на території Вишеньківської сільради відбувається незаконний видобуток піску. Не минуло й року як прокуратура відреагувала, з’ясувавши, що у власника ділянки, на якій зберігався пісок, немає дозволу на його видобуток. Було відкрито кримінальне провадження, а сам пісок постановою прокурора відділу ГПУ Р.Саврова в квітні 2019 року був визнаний речовим доказом. Печерський районний суд задовольнив клопотання прокурора і наклав арешт на пісок як на речовий доказ у кримінальному провадженні.

Далі події розвиваються дуже динамічно. В травні Печерський суд за клопотанням прокурора передає пісок Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). В рішенні суду зазначається обсяг піску та його вартість, встановлена експертизою – 207 мільйонів гривень. А вже в червні АРМА поспіхом продає пісок ТОВ «Центр білінгових систем», яке, відповідно до статуту, спеціалізується на IT, всього за  27 млн грн, тобто за ціною, яка у 8 разів менше експертної оцінки і в 11 разів менше ринкової! 

Виникає логічне питання, навіщо було продавати пісок з таким поспіхом і за таку смішну ціну, адже це не швидкопсувний продукт, тобто може лежати скільки завгодно. Це питання неодноразово ставилось співробітникам ГПУ, але вони пропонували переадресувати його пану Луценку, який начебто й був натхненником цієї безпрецедентної казнокрадської оборудки, внаслідок якої держава втратила майже 400 млн грн. Такі масштабні схеми – відкрити провадження, заарештувати майно, примусити АРМА продати його за заниженою ціною – не можуть бути втілені без найвищого покровительства в ГПУ. 

Це дуже простий кейс, який можна розслідувати за кілька місяців. Сподіваюсь, новий генпрокурор не давав старому жодних гарантій недоторканості. Отже чекаю на провадження і підозри учасникам оборудки. 

Джерело: https://censor.net.ua/blogs/3146845/yak_gpu_dopomogla_vkrasti_400_mlyionv

Back To Top
×Close search
Поиск