skip to Main Content

Про способи отримання доступу до матеріалів справи розповів партнер АО «BARRISTERS» Денис Пономаренко

Про способи отримання доступу до матеріалів справи розповів партнер АО «BARRISTERS» Денис Пономаренко

Доступ до матеріалів справи на початкових стадіях — запорука відкритої процесуальної боротьби в змагальному процесі, вважає партнер АО Barristers Денис Пономаренко.

Він почав свою лекцію у Lеgal High School з прикладів, коли кримінальні провадження використовувалися з метою тиску на бізнес, зазначивши, що нова редакція Кримінального процесуального кодексу України доповнена статтею 62, у частині 3 якої зазначається, що особа, на майно якої накладено арешт, має такі ж права, як і підозрюваний. А це, у свою чергу, дає право захисту ознайомлюватися з матеріалами справи. Якщо в доступі до матеріалів буде відмовлено — таку відмову можна оскаржити. Іноді в ознайомленні з матеріалами слідчої справи відмовляють слідчі судді, хоча така практика не є повсюдною і залежить від конкретного суду.

Лектор нагадав, що до внесення змін до КПК України в адвоката була можливість запиту на проведення експертизи, що служило захисту клієнта. Зараз Закон України «Про адвокатуру» не дозволяє подавати адвокатські запити і на підставі отриманих документів здійснювати захист. Хоча презумпція невинності і не вимагає збору доказів, проте реалії свідчать, що це правило постійно порушується, починаючи з внесення до ЄРДР з формулюванням «скоїв злочин».

Лектор рекомендував використовувати сучасні технології, в тому числі позиціонування мобільних телефонів щодо вишок мобільного зв’язку, для доказу невинуватості, проілюструвавши таку можливість прикладами з власного досвіду.

У разі повідомлення про підозру або затримання матеріалами для адвоката будуть клопотання слідчого про ці процесуальні дії, а також протоколи обшуку. При цьому лектор зазначив, що важливо стежити, щоб ці документи були оформлені належним чином. В іншому випадку — подавати скаргу на незаконні дії слідчого. Якщо заяв зі скаргою у справі не буде, суддя може знехтувати цими порушеннями. Порушення можна фіксувати і шляхом подання заяв про відвід слідчого або прокурора.

«Тактика захисту складається із збирання доказів порушень з боку слідства або порушення підсудності слідчого судді, що дає змогу визнати незаконними докази, зібрані проти клієнта», — підкреслив Денис Пономаренко.

Він закінчив лекцію дискусією, під час якої слухачі Lеgal High School мали змогу з’ясувати деталі обговорюваної теми з посиланням на юридичну практику лектора.

Back To Top
×Close search
Поиск